Her alanda olduğu gibi gayrimenkul yatırımı yapmanın da belirli riskleri vardır. Bu zamana kadar tecrübelerle belirlenen kurallar ise, aldığınız riskleri azaltarak, yatırımlarınızdan daha çok kazanç elde etmenize olanak sağlar.

Gayrimenkul yatırımı yapmak veya farklı bir yatırım aracı kullanmak konusunda tereddütleriniz varsa, bunları kafanızdan silin çünkü çalışarak kazandığınız paranızın hareketsiz kalmasının size sahip olduğunuzdan fazlasını kazandırmayacağını ve bunun hayatınız için daha büyük bir risk olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple paranızı kendiniz için uygun bulduğunuz şekillerde değerlendirmelisiniz. Tercihiniz gayrimenkul yatırımı olacaksa da, risklerin her alanda olduğunu unutmayıp, bilinçli riskleri göze almanızı öneririz. Her riskin kazandırmayacağını, doğru riskin çok kazandıracağınızı aklınızın bir köşesinde bulundurun.

* Gayrimenkul uzmanları ve gayrimenkul danışmanlarının piyasaları sürekli takip ettikleri için hangi alanlarda ne kadar dalgalanma olacağını herkesten önce bileceğini unutmayın.. Bu sebepten profesyonel destek almak kesinlikle yararlı olacaktır.

* Yatırım yapacağınız alanı çok iyi tanımalısınız. Kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmayın. Bu alacağınız en büyük risk olur.

* Siz siz olun gayrimenkulü nereden satın alırsanız alın, evin banka kredisine uygunluğuna ve deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş olmasına dikkat edin.

* Kira çarpanının yatırımdaki esas kriter olduğunu unutmayın. Kira çarpanını nerede düşükse yatırımınızı oraya yapın.

* Kentsel dönüşüm projeleri yatırım yapmanız için önemli fırsatlar sunuyor. Ancak dönüşümü netleşmemiş eski binalara yatırım risklidir. Fiyatının uygunluğunu kontrol edin.

* Gayrimenkul yatırımı yaparken dikkatli olmanız gereken ilk nokta, ne kadar parayla yatırım yapacağınız ve satın alacağınız mülkün size ne kadar sürede ne kadar kazandıracağıdır. Mülkün değeriyle, geçen süre doğru orantılı artmalıdır. Gayrimenkul yatırımlarından kısa sürede çok kazanç almayı beklemek mümkündür ancak riskli bir yoldur.

* Ev, dükkan veya arsa yatırımı yaparken, standart yaşantınızı zora sokacak, aile huzurunuzu bozacak riskler almayın. Bu yatırımınızı, kenarda duran ve değerlendirmek istediğiniz para ile yapın.

* Yapacağınız yatırımın güvenilirliğini kontrol edin. Tüm olası riskleri değerlendirin.

* Yatırım yapacağınız gayrimenkulden elde edeceğiniz kazancı, uzun vadede alacağınız risklerden az ise, o gayrimenkule doğru bir yatırım olmayacaktır.

* Satın alacağınız dairenin bulunduğu bölge durumunu da incelemelisiniz: Bölgenin imar durumu, beş yıl içerisinde değerini etkileyebilecek devlet yatırımları, ticari değeri vs…

* Almayı planladığınız arsa veya konutu mutlaka gidip görün. Devletin, arsanın metrekare cinsinden büyüklüğüne bağlı olarak koyduğu kat ve genişlik sınırlaması vardır. Olası bir imarda bu kuralların uygulanıp uygulanamayacağına, sonrasında da kazançlı bir yatırım aracı olup olmayacağına karar vermeniz açısından araziyi görmeniz önemlidir. Aynı şekilde, kat irtifaklı veya kat mülkiyetli olmak üzere iskanı alınmış bir daireyi satın almadan önce de tapu müdürlüğüne gidip mülkün durumunu incelemelisiniz. Daireyi ziyaret etmiş olmanız yetmez. Bu incelemeyi yaparsanız, 120 metrekare diye satın alacağınız evin, tapuda 70 metrekare olduğunu yatırım yapmadan önce görebilirsiniz.

* Gayrimenkul yatırımında yüksek kazanç elde etmek için mülkü ucuzken satın alıp, değeri arttığında satmanız gerektiğini unutmayın. Bu yatırımınızın tüm risklerden arınmış, titiz bir araştırma gerektirdiğini unutmayın. Geleceğe yönelik riskleri doğru analiz edin.

Ben en iyisi bir gayrimenkul danışmanına sorayım diyorsunuz lütfen info@remaxhills.com adresinden bizimle temasa geçin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir